AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla Meclis’in gelecek hafta tatil yapmasına karar verildi: “Verilen sözler tutulmadan sene kapatılıyor”

AKP, Meclis’in 27, 28, 29 Aralık günlerinde tatil olmasını önerdi. AKP’nin önerisi, MHP’li milletvekillerinin takviyesiyle kabul edildi. CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “Bu küme teklifinin Türkçesi ne biliyor musunuz? Verilen kelamlar tutulmadan sene kapatılıyor. Küme önerisi diyor ki ‘Anayasa’ya açık karşıt, Anayasa’ya karşı hata sürece torbasını bu hafta hallediyoruz, gelecek hafta çalışmıyoruz’. Emeklilikte yaşa takılanlar ne oldu? Bir bakan öyle konuşuyordu. Söz verdiniz, ‘2022 bitmeden Meclis’ten geçecek’ diye. Emeklilikte yaşa takılanları boynu bükük bırakıp, yılbaşı gecesi yeni yıla memnunlukla gireceklerine telaşla, tedirginlikle girmelerini sağlayacak bir küme önerisi getirmişsiniz. Biz, emeklilikte yaşa takılanlarda rastgele bir ayrımı, rastgele bir kısıtlamayı, bilhassa yaş sınırlamasını muhakkak kabul etmiyoruz” dedi.

AKP, gelecek hafta yasama faaliyetlerine bir hafta mühletle orta verilmesi için bugün TBMM Genel Heyeti’ne teklifte bulundu. 

İyi Partili Usta: Burada bir kumpas var

İyi Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta, teklif üzerine kelam alarak, “Bu, çalışma takvimine ait bir küme önerisi. Fakat temelde yapmaya çalıştığı şey, şu elimizde gördüğünüz 381 sıra sayılı Kanun’u görüşmek ve bunu buradan geçirmeye çalışıyor. Burada çok düşünceli unsurlar var, bunlardan bir tanesi zeytinliklerin maden ocakları yapılmasına ait husustu, onu neyse çektiler lakin burada limanların özelleştirilmesi, OHAL ve sendikalarla ilgili 3 tane bilhassa kritik husus var. Ha ben, burada, artık bu kısa konuşmada, bu liman sıkıntısının üzerine biraz değinmek istiyorum, hazır AK Partili arkadaşları da burada bulmuşken” dedi.

Kanun teklifine dikkat çeken Usta, “Burada bir kumpas var. Bakın, limanlar en değerli varlıklarımız. Limanların özelleştirilmesi problemi başka bir mevzu. Özelleştirme yapılacaksa da burada söylemek istediğimiz temel şey şu; ya eşit rekabetle özgür rekabet şartlarını sağlasınlar. Niçin mevcut işletmecilere muhakkak formülasyonlarla bunu veriyoruz, niçin burada bir rekabeti sağlamıyoruz? Anayasa Mahkemesi de zati onu söylüyor” tenkidinde bulundu.

HDP’li Oluç: Palavra üretim merkezi, kelamda dezenformasyonu engelleyecek; kendisi dezenformasyon yapıyor

HDP Küme Başkanvekili Saruhan Oluç, “Bir dezenformasyon bülteni yayınlıyor, sizin palavra üretim merkeziniz. Palavra üretim merkezi, kelamda dezenformasyonu engelleyecek, kendisi dezenformasyon yapıyor. Bakın, bütçeden evvel biz burada bir araştırma önergesi verdik. Araştırma önergesi, bildiğiniz üzere verilen önerge, yazılı hâliyle ve burada yapılan konuşma bir bütünlük içindedir araştırma önergesinde, yani sizler bunların hepsini biliyorsunuz da bu palavra üretim merkezindekiler bilmiyor muhakkak ki. O araştırma önergesi, lanetlediğimiz Taksim’deki atakla bağlıydı ve o hususun üzerine çıktım, ben bir konuşma yaptım bu kürsüden” diye konuştu.

“O binanın üstüne ‘İletişim Başkanlığı’ yazdınız ya onun iki katı büyüklükte de yazsanız orası palavra üretim merkezidir”

Terör hücumlarının araştırılmasına ait daha evvel verdikleri önergeyi açıklayan Oluç, “Dezenformasyon merkezi, yani bu dezenformasyon merkezi dediğim palavra üretim merkezi, tez ediyor ki biz aslında bu verdiğimiz önergede ‘Taksim saldırısının gerisindekiler araştırılsın’ dememişiz. Daha nasıl diyeyim? ‘ÖSO, HTŞ, IŞİD, El Kural artığı tüm örgütlerle sürdürülen bağlantılar araştırılsın’ demişim, daha nasıl diyeyim? En anlaşılmayacak biçimde değil, en anlaşılır halde anlatmışım fakat anlamak işinize gelmediği için, bu dezenformasyon merkezi bu işi bu formda sürdürüyor. Neden? Zira palavra üretim merkezi olarak fonksiyon görüyor ve bu palavra üretim merkezi de ‘Nasıl olur da iktidara yönelik her türlü saldırıyı, iktidara yönelik her türlü gerçeğin, hakikatin konuşulduğu bahisleri biz gündeme almayız ve bunu çarpıtırız’ diye çalışıyor. İşte bu çalışmanın bir kesimi, bir defa daha söyleyeyim. Palavra üretim merkezinin ürettiği palavralara hiç kimse inanmıyor. O binanın üstüne ‘İletişim Başkanlığı’ yazdınız ya onun iki katı büyüklükte de yazsanız orası, Bağlantı Başkanlığı değil, palavra üretim merkezidir” kelamlarıyla Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’nı eleştirdi.

CHP’li Özel: Verilen kelamlar tutulmadan sene kapatılıyor

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel ise “Elimde AK Parti Grubu’nun küme önerisi var, bu birazdan oylanacak. Bu küme teklifinin Türkçesi ne biliyor musunuz? Verilen kelamlar tutulmadan sene kapatılıyor. Küme önerisi diyor ki ‘Anayasa’ya açık karşıt, Anayasa’ya karşı kabahat sürece torbasını bu hafta hallediyoruz, gelecek hafta çalışmıyoruz’. Emeklilikte yaşa takılanlar ne oldu? Bir bakan öyle konuşuyordu. Söz verdiniz, ‘2022 bitmeden Meclis’ten geçecek’ diye. Emeklilikte yaşa takılanları boynu bükük bırakıp, yılbaşı gecesi yeni yıla memnunlukla gireceklerine tasayla, tedirginlikle girmelerini sağlayacak bir küme önerisi getirmişsiniz. Biz, emeklilikte yaşa takılanlarda rastgele bir ayrımı, rastgele bir kısıtlamayı, bilhassa yaş sınırlamasını katiyetle kabul etmiyoruz. MHP’nin 5 yıl evvel, 4 yıl evvel verilmiş kanun teklifi var. 4 yıldır beşerler bunu bekliyorlar. Siz dediniz ki ‘Seçimi kaybedeceğimizi bilsek geçirmeyeceğiz’. Onlar da size uydular, gördünüz seçim gidiyor, ‘Şimdi getireceğiz’ dediniz fakat 2022 bitiyor, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemeyi yapmadan gidiyorsunuz. Ayrıyeten, sözleşmelilere takım sözünüz var, sözleşmelilere kadroyu vermeden gidiyorsunuz” dedi.

“Putin’e gidip ‘Bu sene doğal gazı biz yakalım, seneye Bay Kemal ödesin’ diyorsunuz”

Özgür Özel, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kendi çıkardığınız kanun, ‘Ombudsman raporu o sene içinde ele alınır’ diyor, ombudsman raporunu görüşmeden gidiyorsunuz. Ayrıyeten, Hasret Varlıklı mevkidaşımız kelam verdi, ‘Çocuk istismarına ait olarak komite kuracağız’ dedi. Komite önergelerini tüm partiler verdi. Önergenizi vermeden, komitesi kurmadan gidiyorsunuz. CHP olarak gelir vergisi dilimlerinde uygunlaştırma… 32 binde olanın 80 bin liraya getirilmesi gerekiyor, ancak bunu yapmadan; 70 bin olan dilimin 200 bin yapılması gerekiyor, bunu yapmadan gidiyorsunuz. Bu ne yapıyor? Brüt 10 bin lira maaş alan bir şahıstan yılda 16 bin lira fazla vergi almak demek. ‘Bu düzenlemeyi yapalım, bu insanları bu karda kışta, bu yoksullukta 16 bin lira ek vergi yükünden kurtaralım’ diyoruz, yapmadan gidiyorsunuz. Ayrıyeten kış geldi, kaynak bulamıyorsunuz. Kaynak bulmak için bulduğunuz formül, Putin’e gidip ‘Bu sene doğal gazı biz yakalım, seneye Bay Kemal ödesin’ diyorsunuz.”

“Dedik ki kanun teklifi verelim, ortadan patron çıksın, işveren çıksın, direkt promosyon ödensin”

Çalışanlara ödenen promosyon için patronların ortadan çıkarılmasını öngören kanun teklifi verdiklerini hatırlatan Özel, “Elimizde promosyon yasa teklifi var. Bu şu demek; özel bölümde çalışan ile banka ortasına işveren giriyor ve çalışanın promosyon hakkına el koyuyor, en çok davet merkezlerinde ancak birçok yerde. Dedik ki kanun teklifi verelim, ortadan patron çıksın, işveren çıksın, direkt promosyon ödensin. Tek başına karar veren emekli 9 bin lira promosyon alıyorken hem maaşı ondan yüksek olacak hem de bütün çalışanlar için yapılacak bir pazarlık tahminen 15 bin lira bir ödemeyi getirebilir. Bu nedir? Bu sene doğal gaz faturasıdır, elektrik faturasıdır, su faturasıdır, varsa kömür masrafıdır, ısınma masrafıdır. Çayın taşıyla çayın kuşunu vuralım, işvereni ortadan çıkaralım lakin buna da ‘evet’ demeden gidiyorsunuz. Bunu kabul etmiyoruz” sözlerini kullandı. 

AKP’li Tunç: EYT ile ilgili olarak Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’mızın çalışması son etaba geldi

AKP Küme Başkanvekili Yılmaz Tunç da “Sayın Özel, küme teklifimizde olmayan konular olduğunu belirterek, kimi mevzular gündeme getirilmeden Meclis’in çalışmalarına orta vereceği biçiminde bir yorum yaptı. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bir defa emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili olarak Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’mızın çalışması son kademeye geldi ve kanun teklifine dönüşmek üzere. İnşallah burada daima birlikte emeklilikte yaşa takılanlar sorununu, AK Parti’nin devraldığı bir sorun o da kronik sorunu da çok yakın vakitte çözeceğiz. Minimum fiyat görüşmeleri devam ediyor ve burada alım gücünü koruyacak bir fiyatın belirleneceğine inanıyoruz; bunu başlangıçta da söylemiştik. Sözleşmelilere takım gündemimizde, yakın vakitte o da Meclis’in gündemine gelecek. Kamu Denetçiliği raporunun görüşmelerini gerçekleştireceğiz” dedi.

AKP’nin önerisi, MHP milletvekillerinin de takviyesiyle Genel Kurul’da kabul edildi. Buna nazaran; Meclis 27, 28, 29 Aralık günlerinde tatil olacak. Meclis’teki yasama faaliyetleri ocak ayında tekrar başlayacak. (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir