Araç muayene raporu dijital ortama taşınıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan “Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna nazaran, Bakanlık, ülkedeki araç sahiplerine etraf dostu hizmet sunmak için araç muayene raporlarını dijital ortama taşıyor.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere nazaran, yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte TÜVTÜRK tarafından işletilen araç muayene istasyonlarında artık araç muayene raporları dijital olarak da verilecek. Bu uygulama sayesinde kağıt tüketiminin azaltılarak çevresel tesirin en aza indirilmesi hedefleniyor.

TÜVTÜRK tarafından işletilen istasyonlarda araç muayene sürecinin sonunda verilen raporlar, araç sahiplerine kısa ileti yahut e-posta yoluyla gönderilecek. Ayrıyeten araç sahipleri bu raporun özetine e-Devlet Kapısı’ndaki “Araçlarım” sekmesinden de ulaşabilecek.

Diğer taraftan, araç muayenelerinin geçerliliği konusunda kontrolle yetkili kolluk kuvvetleri, dijital ortama taşınan bu muayene raporlarıyla araç muayene kontrollerinde fiziki rapora muhtaçlık olmadan uzaktan daha süratli ve faal kontroller yapabilecek.

ARAÇ MUAYENE ETİKETLERİNİ PLAKAYA YAPIŞTIRMA UYGULAMASI SONA ERDİ

Araç muayene raporlarının dijital sisteme geçişiyle yılda 112 ton kağıt tasarrufu sağlanacak, 1904 ağaç kesilmekten kurtarılacak. Ayrıyeten, 7 bin 840 metrekare çam alanı tahrip olmaktan kurtarılarak, 459 bin 200 kilovatsaat elektrik gücünün yanı sıra 196 bin litre akaryakıt tasarruf edilecek, 30 bin 240 metreküp atık gazın atmosfere salımı da engellenmiş olacak.

2023 başından itibaren araçların plakalarına yapıştırılan araç muayene etiketleri de kaldırıldı. Böylelikle kağıt kullanımını azaltacak bir uygulamaya daha imza atılmış oldu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir