Barolar isyan etti! Yağ, peynir ve salçalı toplantı

Türkiye Barolar Birliği Lideri Erinç Sağkan, bugün Ankara’da yapılan 49. Baro Liderleri Toplantısı’nın akabinde basın açıklaması yaptı. Erinç Sağkan, 81 baro lideriyle birlikte düzenlediği toplantıda, avukatlara ödenen fiyatların arttırılmasını istedi.

Sağkan, toplantı masasına yağ, peynir ve salça da koyarak “Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) görevlendirmesi ile atanan bir avukata, bu hizmeti karşılığında reva görülen 440 liradır. Bu parayla fakat 2 litre sıvı yağ, bir kalıp beyaz peynir ve bir adet salça alınabiliyor. Ağır ceza mahkemesi fiyatı ise bir aylık Bağ-Kur priminin yarısını dahi karşılamıyor” dedi ve şöyle konuştu:

İNSANİ VE HAKLI TALEPLER

– Bu misyon, kendisini temsil edecek ekonomik güce sahip olmayan tüm vatandaşların, kimsesiz çocukların, adalete gereksinim duyan bayanların, yargının karşısında kimsesiz kalmış herkesin kimsesi olmak içindir. Türkiye’de on binlerce avukatın; 7 gün, 24 saat ve birden fazla vakit gecenin bir yarısında dahi olsa adaletin karşısındaki kimsesizlerin kimsesi olmak için icra ettikleri bu hizmet için insani ve haklı talepleri var. Artık haykırışa dönmüş bu talepler uzun vakittir inatla duyulmuyor.

KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

– Bir avukatın üstlendiği ağır sorumluluk karşısında, mevcut tarifeye nazaran soruşturma evresinde eline geçen net fiyat 440 lira, asliye ceza mahkemesi için 754 lira, ağır ceza mahkemesi içinse 1353 liradır. CMK fiyatlarının düşüklüğü için lisana getirilen ‘bunun birebir vakitte bir kamu hizmeti olduğu’ mazereti, nedense vergi ödenmesi kelam konusu olunca unutulmaktadır. Bu şartlar altında, meslektaşlarımızın haklı olarak lisana getirdikleri açıklamaları, Adalet Bakanı tarafından ‘Siyaset yapmak’ olarak nitelendirildi. Barolara ve haklarını arayan avukatlara dönük bu söylemi ve yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değildir.

BUNUN NERESİ SİYASET?

– Buna ait karşılığımız bu masadadır. Meslektaşlarımızın bu fiyata mahkum edilmesine barolar değil de kim karşı çıkacak, bunun neresi siyaset? CMK fiyat tarifesindeki adaletsizliğe dikkat çekmek baroların da TBB’nin de kanundan kaynaklı misyonudur. Hakkı, hukuku ve adaleti savunmaktır. Bizimki, emek ve adalet uğraşıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir