Semenishina: Profesyonel boks Türkiye’de daha çok yaygınlaşacak

Dünya Boks Kurulu’nun profesyonel boks federasyonu için Türkiye’nin lisanslarını kabul ettiğini belirten Oksana Semenishina, “Bu Türkiye’ye birinci gelişim değil. Daha evvel birçok sefer Türkiye’ye geldim. Bu Türkiye’deki ikinci seminer. Geçtiğimiz aylarda da bir seminer verilmişti. Türkiye’de profesyonel boks federasyonu kuruldu. İsmi profesyonel boks komitesi olarak geçiyor. Bunu bizim kurulumuz yani Dünya Boks Kurulu (WBC) kabul etti. Hoş bir çalışma oldu ve WBC, Türkiye’nin lisanslarını kabul etti” dedi.

“SEREN AY, BU KEMERİ ALARAK DAHA SONRA DÜNYA ŞAMPİYONU OLABİLECEĞİNİ HERKESE GÖSTERDİ”

Türkiye’de bu sene değerli bir tertibe mesken sahipliği yaptığını söz eden Oksana Semenishina, “Bu sene Türkiye’de değerli bir tertip oldu. Bir birinci yaşandı. WBC Silver unvanı alındı. Türkiye tarihinde birinci kere bayan bir boksör WBC Silver unvanını aldı. Bu büyük bir tertipti. Seren Ay Çetin, silver kemeri alarak herkesi gururlandırdı. Kendisini buradan bir kere daha tebrik ediyorum. Seren Ay, bu kemeri alarak daha sonra dünya şampiyonu olabileceğini herkese gösterdi. Kemer maçında yendiği isim de Eva Voraberger’in daha evvel 2 kere WBC Dünya Şampiyonluğu bulunuyor” formunda konuştu.

“ZAMAN GEÇTİKÇE PROFESYONEL BOKS TÜRKİYE’DE DAHA ÇOK YAYGINLAŞACAK”

Profesyonel boksun Türkiye’de daha da yaygınlaşacağına inandığını belirten Semenishina, “WBC, Türkiye Profesyonel Boks Federasyonu’nda hakem olacak şahıslar ve yöneticiler için burada bir seminer düzenledi. Bu çok kıymetli bir durum. Zira; daha evvel Türkiye’de bu türlü bir şey olmadı. Türk boks tarihi için bu çok değerli. Hakemlerin gelişimleri, profesyonel boksu daha düzgün öğrenebilmeleri için çok değerli bir şey. Türkiye’de çok fazla profesyonel boksör ve hakem adayları var. Vakit geçtikçe profesyonel boks daha çok yaygınlaşacak. Dünyada olduğu üzere Türkiye’de de tanınan bir hal alacak. Profesyonel boksun Türkiye’de gelişeceğine emimin. Profesyonel olmak isteyen birçok isim var. Gelecek vaat eden başarılı birçok isim var. Onlara yalnızca yanlışsız dokunuşlar lazımdı. Federasyon kurulduğu için bunlar artık yapılacak. Boksun burada gelişeceğinden adım üzere eminim” tabirlerini kullandı.

“SERDAR AVCI’NIN BU MAÇI KAZANMASI TÜRK BOKSU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Serdar Avcı’nın 16 Ekim’de Bakü’de oynayacağı müsabaka için de fikirlerini aktaran WBC Yönetim Kurulu Üyesi Oksana Semenishina, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Bu kemer değerli bir kemer. Serdar Avcı’nın mesleği için en kıymetli maçlardan bir tanesi. Atletlerin hazır olup olmadığını her vakit ring gösterir. Serdar Avcı’nın bu maçı kazanması Türk boksu için çok değerli. Herkes için iyisi olsun. Hak ediyorsa kazanacaktır.”

SERDAR AVCI: BU KEMERİ ALACAĞIMA İNANIYORUM

16 Ekim’de Bakü’de Tonny Salam ile WBC International Silver kemer maçında karşı karşıya gelecek. Maç öncesinde hazırlıkların uygun gittiğini belirten Serdar Avcı, “Hazırlıklarım hoş gidiyor. Sabah ve akşam olmak üzere çift idmanla hazırlıklarımı sürdürüyorum. Şu ana kadar 16 kilo verdim. Maç tarihine kadar 8 kilo kaldı. Onu da bu ay içerisinde düşeceğim. Kendimi yeterli hissediyorum. Benim için çok değerli bir müsabaka. Dünyada çok geçerliliği olan bir unvan. Dünyanın en büyük federasyonu olan WBC’nin 3 numaralı kemeri. Umarım bu kemeri alırım. Bu kemeri alırsam sonrasında önemli bir unvan maçı daha olacak. Bu kemeri alacağıma inanıyorum. Hazırlıklarım bu istikamette devam ediyor. Kemeri alırsam, bu WBC dünya şampiyonluğuna yaklaştığımı gösterir. Olağan ki bu unvanı alabilirsek. İnşallah alacağıma inanıyorum” formunda konuştu.

“PROFESYONEL BOKS FEDERASYONUN KURULMASI TÜRK BOKSUNA ÇOK ŞEY KAZANDIRACAK”

Profesyonel boks federasyonun kurulmasının Türkiye’ye çok yararlı olacağını tabir eden Serdar Avcı, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Profesyonel boks federasyonun kurulması Türk boksuna çok şey kazandıracak. Eski ulusal boksör Suat Karlıdağ arkadaşımızın önderliğinde, ben kuruculuğunu yaptım. Benimle birlikte sağ olsun Erol Ceylan, Levent Çukur, Ahmet Öner hepsi gayret verdi. Hepimiz ülkemizde profesyonel boks federasyonu kurulsun diye uğraş ettik. Sonunda da kurduk. Bundan sonrası Türk boksu için çok yararlı olacak. Zira; her seferinde yurt dışından hakemlerin getirilmesi gerekiyordu. Örneğin, unvan maçı yapmak istiyorduk bize ‘Ülkenizde profesyonel boks federasyonu yok, hakem yok’ diyorlardı. Bu bahislerde çok zorluklar çektik. Merhum Sinan Şamil Sam ağabeyimiz, Selçuk Aydın olsun daha birçok ismini sayamadığım boksör yurt dışında kaldılar. Dünya şampiyonluğunu kıl hissesi kaçırdılar. Aslında hepsi şampiyon olabilecek potansiyelde isimlerdi. Sebebi de federasyonumuzun olmaması. Hakem takımımız, masamız güçlü olmadığı için olamadılar. Lakin artık bunu da çok güçlendireceğiz. Masada hakkımızın yenilmesine müsaade vermeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir