Sudan’daki çatışmalarda ölü sayısı 512’ye yükseldi

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile Hızlı Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda düne kadar 512 kişinin ömrünü yitirdiğini duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, bakanlıktan yapılan açıklamada, çatışmalarda 4 bin 193 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Yalnızca Hartum eyaletinde bu müddette 169 kişinin öldüğü, 2 bin 403 kişinin yaralandığı, çatışmanın taraflarıyla hastane ve sıhhat merkezlerinden uzak durmaları konusunda görüşme sağlandığı aktarıldı.

Bazı hastanelerin kapatıldıktan sonra hizmete geri döndüğü, ilaç tedariki ve hastalık denetimi noktasında Dünya Sıhhat Örgütü ve ülkede faaliyet gösteren çeşitli kuruluşlarla uyum içerisinde olunduğu söz edildi.

DOKTORLAR SENDİKASI: 14 HASTANE BOMBALANDI, 19 HASTANE ZORLA BOŞALTILDI

Sudan Hekimler Sendikası ise çatışma sınırına yakın bölgelerdeki hastanelerin yüzde 72’sinin çalışmalarını durdurduğunu açıkladı.

Sendikanın Facebook hesabından yapılan açıklamada, “Başkent ve eyaletlerdeki 82 hastaneden 59’u hizmet dışı kaldı” denildi. Sendika, 14 hastanenin bombalandığını, 19 hastanenin ise zorla boşaltıldığını bildirdi.

16 BİN KİŞİ GÜNEY SUDAN’A SIĞINDI

Güney Sudan İnsani İşler Bakanı Albino Akol Atak, komşu ülke Sudan’dan ülkesine sığınan şahıslarla ilgili aktüel bilgileri paylaştı. Atak, nisan ayının ortasından itibaren çoğunluğu Güney Sudanlı olmak üzere 16 bin kişinin Güney Sudan’a giriş yaptığını belirtti.

İki ülke hududunda 12 hudut geçiş noktası üzerinden girişlerin sağlandığını aktaran Atak, Güney Sudan’a sığınanlar ortasında diğer ülke vatandaşlarının da olduğunu söyledi.

Atak, komşu ülke Sudan’daki çatışmalar nedeniyle en az 40 bin kişinin Güney Sudan’a geçeceğini varsayım ettiklerini söz etti.

Sudan’ın başşehri Hartum ve başka kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç HDK ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK ortasında “HDK’nin büsbütün orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir