Türk şirketlere sipariş yağıyor

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte Avrupa’nın yaşadığı güç krizi, Türk şirketlere yeni fırsatlar sunuyor. Avrupa ülkelerinde pek çok firma üretimine orta verirken, Türk şirketler peş peşe yeni siparişler alıyor. Avrupa’nın önde gelen BigBag üreticilerinden biri olan İşbir Sentetik, kıymetli bir sipariş talebi aldığını açıkladı. Üretim gücünü büyük ölçüde GES yatırımlarından karşılayan şirket, yeni siparişlerle birlikte ihracat rekoruna ilerlemeyi hedefliyor. Ayrıyeten şirket, yeni yılda gücünün yüzde 55’ini GES’ten karşılayacak.

Almanya’daki Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH), Eylül ayında ülkede iflas eden şirket sayısının, yüksek güç fiyatları başta olmak üzere çeşitli nedenlerle geçen yıla oranla yüzde 34 arttığını açıkladı. Artan güç maliyetleri, pek çok farklı dalda değerli ölçüde daralmaya yol açıyor. Güç krizi nedeniyle Avrupa’nın önde gelen gübre fabrikaları kapanmaya başladı. Dünyanın önde gelen üreticilerinden Norveçli “Yara” şirketi üretimi yüzde 50 düşürdü. İngiltere’nin önde gelen firmalarından “CF Fertilisers” süreksiz olarak tüm üretimi durdurdu. Polonya’nın büyük gübre üreticileri de üretime orta verdi.

Enerji krizi Avrupa ülkelerinde farklı alanlarda pek çok şirketi etkilerken bu kriz Türk şirketler için yeni fırsatla sunmaya başladı. Avrupalı şirketlerin karşılayamadığı üretimi talebi, Türk şirketlere yöneliyor. Üretim için muhtaçlık duyduğu gücün yüzde 55’ini GES yatırımlarından karşılayan İşbir Sentetik ise Avrupa ülkelerinden yeni siparişler alıyor.

İşbir Sentetik Genel Müdürü Metin Gültepe, “Rusya’nın Ukrayna’nın işgali ile tepeye çıkan güç krizi uzunca bir müddet dünyanın baş belası olmaya devam edecek. Türkiye ise yakın vakitte almış olduğu isabetli kararlarla yenilebilir güç konusundaki yatırımların önünü açtı. Gerek Güneş Güç Santralleri (GES) gerek Rüzgâr Güç Santrallerinin (RES) önü çok açıldı. Şu anda çok önemli yatırımlar yapılmaktadır. Üretimlerimiz çok önemli ölçüde güç tüketiyor. Güç maliyetleri de daima artıyor. Güç maliyetlerindeki artış nedeniyle Avrupa ülkelerinde pek çok firmanın üretimine orta verdiği ya da büsbütün durdurduğunu görüyoruz. 2023 yılının birinci yarısı içerisinde toplamdaki GES yatırımımız 20 megawatt peak düzeyine ulaşacak. Böylelikle gereksinim duyduğumuz gücün yüzde 55’ini kendimiz üretiyor olacağız. Bu durum rekabetçiliğimizi artırıyor. Avrupa ülkelerinde güç krizi nedeniyle üretim daralması, bize yönelik kıymetli bir talep artışı getirdi. Yeni siparişlere yetişmeye çalışıyoruz. Yeni siparişleri karşılamamızla birlikte ihracat sayılarımızda önemli artış bekliyoruz” dedi.

TÜRKİYE 20 YILDIR GES VE RES TEŞVİĞİ SAĞLIYOR

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bütün dünyada güç krizine yönelik tahlil arayışları sürüyor. Uzmanlar, güç krizinin en değerli sonucunun yenilenebilir güç kaynaklarına verilen ehemmiyetin artması olacağı konusunda hem fikir. Türkiye ise bu alanda birkaç adım öne çıkıyor. Türkiye 20 yıldır GES başta olmak üzere yenilenebilir güce değerli teşvikler sağlıyor. Kısa bir mühlet evvel Resmi Gazete’de yayınlanan Yatırımlarda Devlet Yardımı Hakkında Karar’da değişiklik yapılan Cumhurbaşkanı Kararı ile GES ve RES teşvik kapsamı genişletildi. RES ve GES yatırımlarının 4. bölge teşviklerinden yararlanmasına yönelik uygulama gerçekleşmiş oldu. Uzun yıllardır devam eden GES ve RES başta olmak üzere güç teşvikleri, Türkiye’yi avantajlı bir pozisyona taşıdı. Yeni teşvik düzenlemesi de yatırım yapmak isteyenler açısından olumlu bir adım olarak bedellendiriliyor. Öte yandan GES ve RES yatırımlarının daha da hızlanması bekleniyor.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir