Zorlu banyo kirlerinden bu yöntemlerle kurtulun: Duşakabin lekeleri nasıl temizlenir? Banyo temizliğinde nasıl zaman kazanılır?

Nemli ve ıslak olduğu için meskenin en sık paklığa gereksinim duyan alanı olan banyo, nizamlı olarak temizlenmezse mikrop ve birtakım ziyanlı mikroorganizmaların ülkü ömür yerlerine dönüşebilir. Sıhhat açısından da kesinlikle çok pak olması gerekir. Vakit alan banyo paklığını kolaylaştırmak mümkün mü? Banyo paklığı püf noktaları neler?

Banyo paklığı için neler gerekli?

Zorlu kirler ve kireç lekeleri banyo paklığını zorlaştıran etkenlerden. Ayrıyeten klozet paklığı var. Onun da hem hijyeni sağlanmalı hem de dıştan bembeyaz parlamalı. Kusursuz bir banyo ve süratli bir paklık için kesinlikle edinmeniz gereken banyo paklığı materyalleri şunlar:

1. Çamaşır suyu

2. Krem temizleyici

3. Kir ve kireç sökücü

4. Yüzey temizleyici

Kimyasal paklık gereçleri yerine sirke, karbonat ve Arap sabunu ile tüm banyoyu temizleyebilirsiniz. Aslında tüm banyo paklığı sirke ile yapılabilir. Musluklar, ayna, dolap içleri ve duşakabini yalnızca sirke ile temizleyebilirsiniz.

Klozette ise sirke ve karbonat karışımı kullanılabilir. Eşit ölçüde sirke ve Arap sabununu karıştırarak krem temizleyici elde edin. Bu krem temizleyici ile ayna hariç tüm banyo temizlenebilir.

Banyo paklığında nelere dikkat etmeli?

Mutfak üzere banyolar da süratli halde kirlenir ve sık sık temizlenmeye gereksinimi duyar. Süratli banyo paklığı nasıl yapılır? İşte karşılığı…

1. Dağınıklıktan kurtulun: Paklığa geçmeden evvel kesinlikle banyodaki fazlalıkları toplayın. Dolap içlerinde tarihi geçen, artık kullanmadığınız yahut bitmiş olan materyalleri çöpe atın. Banyoda kirli çamaşır yahut ortamı dağınık gösteren eşyalar varsa toplayın. Kirli sepeti vb. materyalleri dışarıya çıkarın.

2. Fayansları silin: Yerdeki fayansları değil, duvardakileri temizleyin. Tabanın paklığı en sona kalsın. Fayanslara kir ve kireç sökücü sıkıp bezle temizleyin. Kurulama gerektirmeyen bir bez yardımıyla duvarları durulayın.

3. Duşakabin ve klozeti temizleyin: Duşakabini ve klozeti temizlemeye geçmeden evvel, her iki kısma de deterjan sıkıp kirlerin yumuşamasını bekleyin. Krem temizleyici yahut çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Kirler deterjan ile yumuşadıktan sonra her iki kısmı de ovalayın. Sonra durulama ve kurulama etabına geçin.

4. Lavabo, musluk ve aynayı silin: Lavaboyu temizlerken musluğu ve aynayı temizlemeyi unutmayın. Bu alanları temizlerken krem temizleyici yahut Arap sabunu kullanabilirsiniz.

5. Son kademede yer olmalı: Tabanı uygun bir bez ile silerek yahut yıkayarak banyo paklığını sonlandırın.

Banyo paklığı için ipuçları

Banyo paklığında klozet, duşakabin, musluklar, ayna, dolap ve çekmecelerin paklığı yer alıyor. Pek çok iş üzere banyo temizliğinin de birtakım püf noktaları bulunuyor. İşte o ipuçları…

Kokulardan kurtulmak için neler yapılabilir?

1. Banyodaki fazlalıkları atın: Biten diş macunu ambalajları, artık kullanılmayan diş fırçaları, taşan kirli sepetleri banyoda dağınıklık yapar. Banyo paklığında vakit kazanmak istiyorsanız fazlalıklardan kurtulun. Banyo dolaplarını denetim edin ve çöpe atmanız gereken eşyaları ayırın. Kirli çamaşırları aşikâr bir tertipte yıkayın. Lavabonun kenarlarındaki fazlalıkları kaldırın.

2. Düzenleyiciler kullanın: Banyo dolaplarını ve çekmeceleri topladıktan sonra kalan materyalleri gruplayarak düzenleyicilere yerleştirin. Düzenleyici kullanırsanız, çekmece ve dolap içlerini temizlerken düzenleyicileri kaldırıp altını silmeniz kâfi olacaktır.

3. Temizleyicilere dikkat edin: Banyolarda her alanda farklı temizleyiciler kullanmanız gerekebilir. Lavabo ve klozette beyazlatıcı tesiri olan temizleyiciler kullanın. Cam olan bir duşakabinde ise su lekelerinin temizlenmesi gerekir. Deterjanların temizleme güçleri de birbirinden farklıdır. Deneme yanılma sistemiyle yahut tecrübelerle doğrusunu bulabilirsiniz.

4. Kurulama istemeyen bezler kullanın: Temizlikteki deterjanla ovma, durulama ve kurulama etapları sürecin uzamasına neden olur. Birçok markanın kurulama gerektirmeyen, hatta deterjansız kullanılan temizleme bezleri mevcut. Bu bezlerden satın alarak yalnızca banyo değil tüm paklık süreçlerini kısaltabilir, kalan vakitte ise çay yahut kahve keyfi yapabilirsiniz.

5. Her gün banyoyu temizleyin: Kesinlikle her gün 5 dakikanızı banyo paklığına ayırın. Banyodaki çöpü günlük olarak değiştirin. Aksi takdirde beğenilen olmayan kokular oluşabilir. Tabanı süratlice süpürüp silin. Klozet ve lavaboyu fırçalayın.

6. Duşun akabinde banyoyu temizleyin: Her duş sonrasında banyonun etrafını süratlice temizlemeye itina gösterin. Evvel duşakabini kurulayın. Böylece duşakabinde su lekeleri oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Kurutma sırasında saçlarınız yerlere döküldüyse onları temizleyin. Üstünüzden çıkardığınız kıyafetlerle havluları kirli sepetine atın yahut çabucak yıkayın. Duş sonrası kullandığınız bakım eserleri, saç kurutma makinesi ve şekillendirme aletleri üzere gereçleri yerine yerleştirin. Sistemli paklık sayesinde sık sık derinlemesine banyo paklığı yapmanıza gerek kalmaz.

7. Duşakabini yağ çözücü ile silin: Duşakabin için krem temizleyiciler, çamaşır suyu, Arap sabunu yahut sirke ile karbonat ikilisi önerilir. Bunları kullanın, lakin bilhassa duş sırasında kullanılan sabun ve şampuanlar yağ içerdiği için duşakabinin yerinde yağ kalıntısı birikebilir. Bundan kurtulmak için duşakabinin tabanına yağ çözücü sıkıp temizleyebilirsiniz.

8. Cam duşakabini bulaşık makinesi parlatıcısı ile temizlenir: Duşakabininiz büsbütün cam ise paklık esnasında bulaşık makinesi parlatıcısı kullanabilirsiniz. Bulaşık makinesi parlatıcısı bir yandan kirlerin yumuşamasını öteki yandan duşakabin camlarının parlamasını sağlar. Elinizin altında bulaşık makinesi parlatıcısı yoksa cam sil kullanabilirsiniz. Duşakabine su kaydırıcı sprey sıkabilirsiniz. Böylelikle duş sırasında camlara su damlası sıçrasa bile duşakabin kirlenmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir